NEWS This is the latest News !

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Pediatri yani çocuk sağlığı ve hastalıkları, çocuklarımızda meydana gelen rahatsızlıkları tedavi eden önemli bir tıp bölümüdür. Başka bir deyişle pediatri, çocuklarımızın bağışıklıkları daha düşük seviyede olduğu için büyük bir önem taşıyor. Bu yüzden çocukluk döneminde meydana gelen rahatsızlıklar için erkenden harekete geçmeliyiz. Herhangi bir işaret gördüğümüzde mutlaka doktora başvurmalıyız. Böylece en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın sağlıklarını garanti altına almalıyız. Dünya üzerinde milyonlarca hastalık olsa da çocukluk döneminde her çocuğun yaşadığı önemli hastalıklar bulunuyor. Özellikle enfeksiyonlar, erken yaşta pek çok kişiyi etkisi altına alır. Bu yazımızda sizlere ‘Çocuk sağlığı ve hastalıkları nelerdir?’ onlardan bahsedecek ve birtakım bulguları nasıl değerlendirebileceğinizi anlatacağız. İsterseniz vakit kaybetmeden yazımızın devamına geçelim.

Çocukluk Çağında Sık Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Yenidoğan döneminden ergenliğin sonuna kadar çocuklarımız, her gün yeni bir virüs ve bakteriyle karşılaşıyor. Bu durum hayatın alanında yer alıyor. Ayrıca çocuklarımızın sağlam bir bağışıklığa sahip olması için bu karşılaşmalar büyük önem arz ediyor. Fakat çevrede bulunan çoğu yabancı mikroorganizma, çocuklarımızın vücuduna ilk kez giriş yaptığında hastalık belirtileri oluşturabiliyor. Bu kimi zaman ateş ve boğaz ağrısı ile seyredebilirken kimi zaman da karın ağrısı ve ishale sebep olur. Diğer yandan genetik bozukluklar ve metabolik hastalıklar da çocuklarda gördüğümüz diğer bir ana çocuk sağlığı ve hastalıkları grubudur. Özellikle akraba evliliğinin çok olduğu bölgelerde bu hastalıklar görülür. Ayrıca belirli bir bölgeye özgü hastalıkların bulunduğu yerlerde ve genetik yatkınlığı bulunan kişilerde bu tür hastalıklar ortaya çıkar. İşte çocukluk döneminde en sık karşılaşılan hastalıklardan bazıları aşağıdaki gibidir.

1. Solunum Yolu Enfeksiyonları

Çocukluk döneminde, mikroplarla en sık temasta bulunan bölgeler burun ve ağız gibi dış ortama açılan organlar oluyor. Haliyle bu mikroplar, önce üst solunum yollarına yerleşiyor ardından da alt solunum yollarına iniyor. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında burun akıntısı, boğaz ağrısı ve öksürük gibi belirtiler ile karşılaşırsınız. Öte yandan soluk alıp verirken duyulan hırıltılar ve balgamlı öksürükler alt solunum yolu enfeksiyonunu işaret ediyor. Çocuk sağlığı ve hastalıkları kapsamında böyle bir durumda doktorunuza başvurarak ileri düzeyde tetkikler yaptırın. Böylece çocuğunuzun hastalığına bir çözüm bulursunuz.

2. İshal

İshal bir hastalık değil, belirli bir hastalığın semptomudur. Ancak pek çok aile ishalin asıl problem olduğunu düşündüğü için listeye bu şekilde almaya karar verdik. İshal, çocuklarımızın bağırsaklarının çeşitli mikroorganizmalar tarafından enfekte edilmesi ile oluşmaktadır. Ayrıca nadir de olsa genetik sebeplerle de ortaya çıkabilen önemli bir problemdir. Çocuk sağlığı ve hastalıkları kapsamında, 5 yaş altı çocuklarda meydana gelen ölümlerin ikinci sebebi olan ishal hemen tedavi edilmelidir. Bu semptomun ana kaynağı bulunmalı ve çocuğun normal hayata dönmesi sağlanmalıdır. Aksi takdirde ilerleyen dönemlerde geri döndürülemez sonuçlar ortaya çıkar.

3. Metabolik Hastalıklar

Metabolik hastalıklar dediğimiz grubu, vücutta meydana gelen milyonlarca işlemlerden bir veya birkaç tanesinin bozulması şeklinde özetleyebiliriz. Vücudumuzdaki kimyasal döngü ve iç uyumumuz bozulduğu takdirde çeşitli hastalıklarla karşılaşırız. Çocuk sağlığı ve hastalıkları kapsamında, ülkemizde sık karşılaşılan metabolik hastalıklar şu şekildedir: • Fenilketonüri, • Biyotinidaz eksikliği, • Doğumsal hipotiroidi, • Kistik fibröz’dür. Bunun yanında pek çok metabolik hastalık da çocuklarımızı etkileyerek hızlı gelişen tehlikeli durumlara sebep olur. Ani bilinç kaybı, hızlı gelişen kilo kaybı, birden ortaya çıkan kusma, geçirilen nöbetler ve bunun gibi bulgular ile karşılaştıysanız mutlaka pediatri ana bilim dalına başvurmalısınız. Böylece çocuğunuzda meydana gelmesi muhtemel olan metabolik hastalıklar değerlendirilir. Ayrıca çok geç olmadan gereken müdahale yapılır. Unutmayın çocuk hastalıklarında erken teşhis önemlidir. Böylece çocuk iyi bir şekilde tedavi edilebilir. Fakat eğer geç kalırsanız çocuğunuzun hastalıktan etkilenmesi kaçınılmaz olur. Alışılmışın dışında herhangi bir durum, belirti veya semptom görürseniz mutlaka doktorunuza başvurun. Çocuk sağlığı ve hastalıkları kapsamında tedbiri asla elden bırakmayın.

Hizmetlerimiz

Çocuklarda Enfeksiyon

Bu yüzden her ne kadar basit gibi görünse de çocuklarda enfeksiyon durumlarında iyi bir bakım aldıklarından ve uygun tedaviyi gördüklerinden emin olmalısınız.

cocukaşı
Çocukluk Çağı Aşıları

Çocukluk çağı aşıları, bazı bakteri ve virüslerin oldukça zayıflatılmış şekliyle veya ölü bir biçimde serum sıvısına yerleştirilmektedir.

cocuk2a
Çocuklarda Alerji​

Çocukluk döneminde bağışıklık sisteminin aşırı reaksiyonları bazı çocuklarda alerji vakasına neden olur.

cocuk1
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları (Pediatri) bölümü doğumdan ergenliğe kadar olan süreçte çocukların sağlıklarının takip ve tedavisiyle ilgilenmektedir.

cocuk
Uz. Dr. Turan SARIKAYA
Başhekim
cocuk2
Uz. Dr. Nejat ÖNAL