NEWS This is the latest News !

Dolgu Estetiği Nedir?

  Vücudumuzun belirli bölümlerine doğal maddeler enjekte edilerek daha dolgun bir görünüm kazanmasına dolgu estetiği denir. Bu işlemde kullanılan maddeler özel olarak geliştirilmiştir. Ayrıca vücutta herhangi bir yan etki göstermeyen özel maddelerdir. Kişiler, zamanla özellikle yüzlerindeki bazı detaylardan rahatsız olabilir ve bunları gidermek isteyebilir. Özellikle kaşların arası, dudak bölgesinde, burun çevresinde, elmacık kemiklerinde ve çene kısmında değişiklik yapmak isteyenler çoktur. Bu kişiler yüz dolgusu uygulamalarını tercih edebilirler. Dolgu estetik işlemi, kimi kişiler için su gibi zararsız bir sıvıyı vücuda enjekte etmek olarak görülebilir. Hatta bu yüzden internetten dolgu malzemelerinin siparişini vererek, kendisine enjekte etmeye çalışan pek çok kişi ile karşılaşabiliyoruz. Fakat bu davranış son derece yanlış ve tehlikeli bir yaklaşımdır. Eğer bu işlemi uzman bir doktorun gözetiminde yapmazsanız, vücudunuz oldukça kötü tepkiler verebilir. Sonuç olarak, istemediğiniz oldukça kötü alerjik reaksiyonlar ve dejeneratif durumlar ile karşılaşabilirsiniz.

  Dolgu Estetiği Türleri Nelerdir?

  Öncelikle dolgu estetiği, kişilerin yaptırmak istediği bölgeye göre değişiklik gösteren bir işlemdir. Bu işlem genelde yüz dolgusu olarak bilinse de yüz dışında pek çok bölgeye yaptırılabilmektedir. Uzman doktorlar; meme, kalça, bacak ve arka kol gibi bölgelere dolgu estetik işlemi yapmaktadır. Yaman Cerrahi Tıp Merkezi doktoruna danışarak sizler de dolgu estetik işlemi için doğru kararı verebilirsiniz. Ayrıca uzman görüşü sayesinde kendinizi daha güvende hissedersiniz. Uzman doktorumuz yüzde dolgu estetik işlemini pek çok farklı bölgeye yapmaktadır. Örneğin kaz ayaklarının hâkim olduğu göz kenarlarına, çatık bir görüntü oluşturabilecek kaş aralarına ve kırışıklık oluşabilecek burun diplerine dolgu estetiği uygular. Bunun dışında çene hattı dediğimiz jawline bölgesine ve dudağın içine de dolgu materyali yerleştirir. Böylece hastalarımız oldukça kolay bir uygulama ile hızlı ve iyi sonuçlar alarak özgüvenlerini yükseltir.

  Dolgu Estetiği İşlemi Nasıl Yapılır?

  • Dolgu estetik işlemi, ilk olarak doktorunuzun dolgu yapılacak bölgeleri belirlemesi ile başlıyor. • Tüm bölgeler belirlendikten sonra doktorunuz, dolgu materyalini belirliyor. • Bu aşamada alerji testlerini tam olarak yapmak gerekir. Ayrıca çok sık kullanılan hyalüronik asit maddesine karşı bir hassasiyetiniz olup olmadığını belirlemek çok önemli. • Eğer bu maddelere karşı bir hassasiyetiniz yoksa doktorunuz direkt olarak dolgu işlemine geçiyor. • Dolgunun miktarı doktorunuz tarafından belirleniyor. Ayrıca lokal anestezi ile dolgu yapılacak bölge uyuşturuluyor. • Ardından 20 dakika ile yarım saat arasında süren bir işlem ile doktorunuz dolgu materyalini belirtilen bölgelere enjekte ediyor. • Enjeksiyondan sonra birkaç gün bu bölgelerde hassasiyet ve şişlikler gözlenebiliyor. • Fakat oldukça hızlı bir iyileşme sürecine sahip olan dolgu estetiği sizlere etkili sonuçlar verir. • Yine de dolgu işlemlerinden sonra beklenmeyen ağrılar yaşıyor, kendinizi kötü hissediyorsanız mutlaka doktorunuz ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

  Estetik Dolgu Miktarı Nasıl Belirlenir?

  Yukarıda bahsettiğimiz gibi estetik açıdan dolgu uygulamaları vücudun farklı bölgelerine yapılabilir. Hastalar en çok yüz bölgesine dolgu yaptırmaktadır. Yüz haricinde popo bölgesi, bacak arası ve göğüs bölgesi estetik açıdan dolgunun en çok yapıldığı yerlerdir. Bu belirttiğimiz bölgeler için içeriği ve kalıcılığı farklı olan özel dolgu maddeleri kullanılmaktadır. Nedeni ise bu bölgelerin daha büyük bir hacme sahip olmasıdır. Bir hastanın vücudunun bir bölgesinde travma, yanık gibi sebeplerden meydana gelen çökük noktalar varsa doldurulması için dolgu işlemleri yapılabilir. Peki, uzman doktor dolgunun miktarını nasıl hesaplar? Öncelikle bu işlemlerde hastanın ne istediği çok önemlidir. Doktor hastanın isteğine göre dolgu maddesinin miktarını ayarlamalıdır. Mesela dudak dolgusu miktarı her hastada aynı değildir. Dudaklarda dolgu yapılırken hacim vermek için gereken miktar ile kontur belirginleştirme için kullanılan miktar farklıdır. Bazı hastalarda kontur kısmı belirgin değildir ve uzman doktor ona göre bir miktar enjekte eder. Bazı hastalarda dudak hacmi yeterli değildir. Uzman doktor dudak hacmini belirgin hale getirmek için gereken dolgu miktarını enjekte eder. Kısacası dolgu miktarını doktorunuz sizin talepleriniz doğrultusunda en uygun şekilde belirleyecektir.

  Estetik Dolgu Kimlere Yapılmaz?

  Uzman doktor bazı durumlarda estetik dolguyu yapmayı uygun bulmaz. Bu durumlar aşağıda sıralanmıştır: • Hamile veya emziren kadınlara estetik amaçlı dolgu yapılmaz. • Bağışıklık sisteminin baskılandığı bir durum varsa işlem yapılmaz. • Son olarak işlemin yapılacağı bölgede sivilce, uçuk ya da aktif enfeksiyon varsa işlemi yapmak sakıncalıdır.

  Dolgu Estetiği Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

  • Öncelikle doktorunuzun medikal estetik alanında profesyonel ve tecrübeli olması gerekir. Uygulamayı yetkili olan doktor dışında birine yaptırmanız istemediğiniz sonuçları almanıza ve sağlığınızı riske etmenize neden olur. • Ayrıca estetik dolgu yaptıracağınız kliniğin hijyenik ve steril olması önemlidir. • Dolgu estetiği yaptırırken dolgu enjektörünün ambalajından yeni çıkarıldığını görmenizde fayda vardır. Bazı kişiler maliyeti düşürmek için enjektörün yarısını size yarısını başka bir hastaya enjekte edebilir. • Böyle bir durumda diğer hastanın mikrop kapma olasılığı yüksektir. Bu tür bir uygulama hastaların sağlığını riske atmaktır. • Size yapılan dolgudan arta kalan olursa o dolgunun barkot numarasını talep ediniz. Ayrıca dolgudan kalan miktarı isteyiniz. • Estetik amaçlı dolgu işlemi yaptırırken fiyat rehberiniz olmasın. Çok düşük maliyetli tedavi teklif edilirse, ürünün kalitesinden taviz veriliyor olabilir. Ayrıca bu durumda işlemi yapan uzmanın tecrübesi ve becerisi sorgulanmalıdır. • Estetik dolgu tıbbi mekânlarda yani kliniklerde yapılmalıdır. Tatil köylerinde, otellerde, evlerde yapılmaması gereken bir işlemdir. • İşlemden sonra güneş kremi kullanmaya özen gösterin.

  Dolgu Estetiği Yan Etkileri Nelerdir?

  Çok nadirde olsa dolgu maddeleri içindeki sentetik bileşenler alerjiye neden olabilir. Dediğimiz gibi bu çok karşılaşılan bir durum değildir. Ama dolgu maddesinden dolayı meydana gelen alerji durumunun 2 veya 4 hafta boyunca tedavisi gerekecektir. Eğer ucuz ve kalitesiz bir yerde dolgu işlemini yaptırırsanız, bu işlemin yan etkileriyle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca kliniğin temiz olmaması yan etkilere davetiye çıkaracaktır. Estetik açıdan yapılan dolgunun diğer yan etkileri morluk ve ödemdir. Morluk ve ödem 2 veya 7 gün içerisinde kaybolacaktır. Bunlara ek olarak dolgunun gereğinden fazla yapılmaması önemlidir. Ayrıca yanlış katmana enjekte edilmemesi gerekir. Bu gibi yanlış uygulamalarda hastanın deri tabakasındaki kan dolaşımı yetersiz olacağından doku ölümü gerçekleşir. Bu sorunu gidermek için dolgunun enjekte edildiği bölgeden cerrahi işlem yapılarak çıkarılması gerekir. Profesyonel bir doktor dolgu maddelerini doğru yere enjekte edecektir. Bu nedenle hastanın doku ölümü gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşması nerdeyse imkânsızdır. Ayrıca tecrübeli ve bilgili bir doktor olumsuz durumlara karşı erken müdahale edecek yetkinliğe sahip olacaktır. Sonuç olarak estetik konusunda yetkin olmayan kişilerin yanında yaptıracağınız işlemler üzücü sonuçlar yaşamanıza neden olabilir. Yukarıda açıkladığınız hususlar sizi korkutmasın. Sadece yapmanız gereken dolgu için profesyonel bir doktor tercih etmektir. Bunun için Yaman Cerrahi Tıp Merkezindeki doktorumuz dolgu estetiği için doğru bir tercih olacaktır. Böylece sağlıklı, doğal, estetik açıdan mükemmel sonuçlar elde edeceksiniz.

  Dolgu ile Botoks Arasındaki Fark Nedir?

  Yüzünüzde derin çizgiler varsa botoks bunları gidermek için yeterli olmayabilir. Başka bir deyişle botoks yüz mimikleriniz ile meydana gelen karışıklıkları gidermekte etkindir. Ayrıca bu kırışıklıkların kalıcı bir hale gelmesine engel olan bir işlemdir. Botox işleminde uygulanan toksin mimik kaslarınızı geçici olarak bloke eder. Böylece mimiklerden dolayı oluşan kırışıklıklar yok olur. Yani cildiniz pürüzsüz bir görünüm elde eder. Dolgu ise doğrudan kırışıklıklarınızın altına enjekte edilen bir maddedir. Dolgu sonucunda kırışıklıklar tamamen yok edilir. Peki, dolgu estetiği işlemi ağrılı mıdır? Doktorun uyguladığı lokal anestezik ilacın etkisi geçtikten sonra hafif bir ağrının olması normaldir. Bu ağrı günlük hayatınızı engellemeyecek şekildedir. Ayrıca doktorunuz hafif ağrılarınız için ağrı kesici tavsiye edecektir.

  Estetik Dolgu Ne Kadar Kalıcıdır?

  Estetik dolgu ya da yüz dolgusu işlemi, hızlı sonuç veren iyi bir işlem olsa da kalıcılığı düşük olan bir işlemdir. Cerrahi estetik operasyonlarının kalıcılık ömrü yıllar ile ifade edilse de estetik dolgu işleminin kalıcılık süresi bir yılı bulmaz. Genelde yarım yılda eriyen ve küçülen dolgular, yerini normal dokulara bırakır. Fakat dolgu işlemlerinin yapıldığı bölgeye ve kişinin durumuna göre dolgunun türü ve miktarı değiştiği için kalıcılık süresi de bu değişkenlerden etkilenir. Sizler de kendiniz için en uygun estetik dolgu uygulamasını belirlemek istiyorsanız mutlaka bir uzman ile görüşmelisiniz. Ve onun konsültasyonu çevresinde bu estetik uygulamayı gerçekleştirmelisiniz. Aksi takdirde vücudunuza zararlı olabilecek sentetik maddeler ile dolgu uygulamaları yapılabilir. Böylece olumsuz sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu tür olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak için Yaman Cerrahi Tıp Merkezimize dolgu estetiği için çekinmeden başvurun.

  Estetik Dolgu Fiyatları Nasıldır?

  Yaman Cerrahi Tıp Merkezi medikal estetik doktoru cildinizdeki kırışıklığın yeri ve tipine göre en doğru dolgu maddesini belirleyecektir. Ayrıca yazımızda belirttiğimiz gibi dolgu işlemi sadece kırışıklık gidermek için yapılmaz. Uzman doktorlar dudaklarınızı dolgunlaştırmak, elmacık kemiklerinizi şekillendirmek gibi işlemler için dolgu malzemelerini kullanır. Artık dolgu maddeleri ellere genç bir görünüm vermek için de kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak, estetik dolgu fiyatları için belirli bir fiyat söylemek mümkün değildir. Çünkü estetik dolgu fiyatları dolgu maddesinin özelliğine, dolgu yapılacak bölgenin durumuna, hastanın beklentisine ve doktorun profesyonelliğine göre değişecektir. Ayrıca uzman doktorun dolgu tedavisi için fiyat söylemeden önce hastayı muayene etmesi gerekir. Özellikle hastanın cildinin analizinin dikkatli yapılması önemlidir. Sonuç olarak bu işlemin uzman bir doktor tarafından temiz bir ortamda ve dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Dolgu estetiği kapsamında tüm sorularınız için Yaman Cerrahi Tıp Merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz.

  Hizmetlerimiz

  yüzgerme
  Yüz Germe Nedir? Nasıl Yapılır?

  Kişilerin yaşlılık karşıtı işlemler arasında en sık tercih ettiği yüz germe işlemleri çok popülerdir. Dış dünya ile iletişim kurarken yüzümüz önemli bir araçtır.

  dolgu1
  Dolgu Estetiği Nedir?

  Dolgu estetiği yaptırırken dolgu enjektörünün ambalajından yeni çıkarıldığını görmenizde önemli fayda vardır.

  botoks1
  Botoks Nedir?

  Laboratuvar koşullarında elde edilen ve yeterince seyreltilen botoks toksini, belirli oranda vücudumuza yarar sağlayabilir.

  saltuk
  Dr. Saltuk KENDİR