NEWS This is the latest News !

Neden Düzenli Göz Muayenesi Yaptırmalısınız?

Göz muayenesi herhangi bir görme kaybı olmadan yapılmayan fakat yapılması gereken önemli bir rutindir. Ayrıca halk arasında oldukça aksatılan bir muayene türüdür. Genellikle okulda tahtayı görmekte zorlanan ve derslerinde sıkıntı yaşayan çocuklar, muayene olmak için göz doktorlarına başvururlar. Bunun dışında sistemik bir hastalığı olan, tansiyonu bulunan ve şeker hastalığına sahip kişiler de düzenli olarak göz için muayeneye giderler. Fakat göz için sağlık kontrolü sadece bu hastalar için değil toplumumuzun tamamı için gerekli olan önemli bir muayenedir. Sizler de eğer gözleriniz ile ilgili sıkıntılar çekiyor, göz numaranızın büyüdüğünü düşünüyorsanız kesinlikle bir göz doktorundan randevu almalısınız. Ardından göz sağlığınız için muayeneye gitmelisiniz. Diğer bir yandan hiçbir sıkıntı çekmeseniz bile belirli aralıklarla göz hastalıklarınızın tespiti için doktora görünmelisiniz. Böylece göz doktoru tarafından göz sağlığı kontrolü yaptırmalısınız. Ayrıca genel durumunuzu dolaylı yoldan kontrol etmiş olursunuz. İsterseniz gelin göz sağlık kontrolünün neden halk için gerekli olduğuna bir göz atalım.

Çocuklarda Göz Muayenesi

Çocuğunuzun okulda ve okul dışında öğrenme sürecinde başarılı olması için göz sağlığı önemlidir. Hatta çocuğun öğrenme sürecinde belirleyici faktörlerden biri göz sağlığıdır. Zaten göz sağlığının bu etkisi her zaman ebeveynler tarafından biliniyordu. Fakat günümüzde çocuklarda göz sağlığını takip etmek daha da önemli hale geldi. Çünkü günümüzde çocuklar akıllı telefon, bilgisayar ve tablet gibi cihazlarla çok vakit geçiriyor. Bu nedenle çocuklarda göz sağlığı daha dikkat edilmesi gereken bir konu olmuştur. Kısacası çocuğunuza yıllık rutin göz muayenesi yaptırmanız çok önemlidir. Böylece çocuğunuzun sağlıklı bir görüşe sahip olmasını sağlarsınız. Okul başarısını artırırsınız. Anne ve baba olarak herkes çocuğu söz konusu olduğunda fedakârlık yapmaktan kaçınmaz. Ancak konu göz sağlığı takibi olunca ebeveynlerin ihmaliyle karşılaşıyoruz. Çok belirgin ve ciddi bir rahatsızlık olmadıktan sonra rutin muayeneler yapılmamaktadır. Belki de ebeveynler olarak hayat koşuşturması içinde bu önemli detayı atlıyoruz. Sonradan telafisi mümkün olmayan durumlar yaşamamak için göz sağlığı takibini profesyonel bir doktorda yaptırmanızı öneriyoruz. Yaman Cerrahi Tıp Merkezimizdeki göz doktorumuz çocuklarınızın rutin göz muayenesi için sizleri beklemektedir.

Göz Tansiyonu için Göz Muayenesi

Gizli bir şekilde seyreden glokom hastalığına göz tansiyonu denir. Bu hastalık erken evrelerinde hiçbir belirti vermez. Eğer düzenli göz muayenesi olmuyorsanız glokom rahatsızlığını çok ciddi bir belirti olmadan anlayamazsınız. Hatta göz tansiyonu görme kaybı olduktan sonra fark edilmektedir. Göz kaybı durumunda glokom rahatsızlığının kontrolünü sağlamak zorlaşır. Artık ciddi bir sorun olan görme kaybı hastanın hayatını olumsuz etkiler. Göz tansiyonu gibi ciddi bir hastalık için göz muayenelerinin kritik bir önemi vardır.

Yaygın Bir Rahatsızlık Olan Miyopi

Eğer gözleriniz uzağı net görmüyorsa kırma kusuru olan miyopi sorununuz var demektir. Dünyada miyop olan yetişkinlerin ve çocukların sayısı hızla artmaktadır. Ayrıca miyopi rahatsızlığının görülme yaşı gittikçe düşmektedir. Böyle bir durumda küçük yaşta miyop olan çocuklarda miyopi derecesi zaman geçtikçe ilerler. Buna bağlı olarak bu çocuklar yetişkin olduklarında herhangi bir göz hastalığına daha yatkın olurlar. Bu hastalıklara glokom, katarakt, retina dekolmanını örnek olarak verelim. Bu tür risklerle karşılaşmamak için yıllık göz sağlığı takibinin yapılması gerekir. Özellikle çocuklarda miyop riskinin belirlenmesi önemlidir. Eğer göz doktorunda çocuğunuza miyopi teşhisini koyarsa erken dönemlerde koruyucu önlemler alırsınız. Böylece ileriki dönemlerde çocuğunuzun daha ciddi sorunlarla uğraşmasını önlersiniz. Zamanında muayene yani bu kadar basit bir tedbir ile ailenizin ve kendinizin göz sağlığını korumanız yeterli olur.

Diğer Sağlık Sorunları Gözlerde Belirti Gösterebilir

Bazen ciddi bir rahatsızlık geçiren kişiler, rutin göz tetkiklerinde hasta olduklarını öğreniyor. Örneğin yüksek kolesterol, kanser, diyabet ve yüksek tansiyon gibi hastalıklar, göz muayenesi sonrasında doktorun yönlendirmesi ile ortaya çıkar. Nedeni ise insan gözü sistemik hastalıklardan ilk önce etkilenen organlarımız arasında yer alır. Yaman Cerrahi Tıp Merkezimizde göz doktorumuz muayene sırasında retina kan damarlarını inceler. Retina kan damarları vücuttaki damarların sağlık durumunu aynen yansıtan dokulardır. Yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve kolesterol gibi hastalıklar retinaya kan akışını değiştirir. Ayrıca bu hastalıklar retinanın kan damarlarının yapısını değiştirecektir. Bu gibi etkenlerden dolayı kişinin genel sağlık durumu ile farkında olmadığı durumu erken anlaması mümkündür. Doktorumuz böyle durumlarda hastaları ileri tetkikler için yönlendirir. Yaman Cerrahi Tıp Merkezimizdeki doktorlarımız kronik rahatsızlığı olan veya hastalık riski olanları rutin göz muayenesi için yönlendirir.

Göz Taraması Nedir?

Bazı anne ve babalar çocukları okulda göz taraması geçirdiği için göz için yapılan muayeneyi önemsemez. Oysa okulda yapılan göz taraması ile göz için yapılan muayene aynı şey değildir. Okulda yapılan göz taramasında öğrencilerin tahtayı görüp görmediği incelenir. Ayrıca öğrencilerin yol işaretlerini fark edip etmedikleri belirlenir. Bunlara ek olarak öğrencilerin yazıları okuyup okumadığı gibi durumlar yüzeysel şekilde ortaya konmaktadır. Hastanelerde yapılan göz tetkikleri ise daha kapsamlı bir göz muayenesi özelliği taşımaktadır. Hatta hastanelerde göz doktorları erken belirti vermeyen gözle ilgili hastalıkları düzenli göz kontrolleriyle teşhis eder. Bunun sonucunda hasta vakit kaybetmeden tedaviye alınır.

Göz Muayenesi Neden Önemlidir?

Göz sağlık tetkiki, çocuklarımızın eğitiminden geri kalmaması ve yetişkin insanların sinsi hastalıklarının farkında olması için oldukça gerekli bir muayenedir. Çocuklar bazı durumlarda gözlerinin yeterince görmediğini saklayabilirler. Örneğin gözlük takmak istemeyenler, arkadaşlarının kendilerini aşağılayacağını sananlar vardır. Ayrıca içe kapanık çocuklar gözlerinin net bir şekilde görmediğini ailelerinden gizleyebilir. Diğer bir yandan bazı önemli hastalıklar da ilk olarak gözde bulgular vermeye başlar. Mesela toplumun büyük bir bölümünü etkisi altına alan tansiyon ve diyabet gibi hastalıklarda göz bulgularına rastlanmaktadır. Diğer bir yandan glokom yani halk arasında göz tansiyonu adı verilen hastalık da günlük hayatta pek fazla belirti vermeden varlığını sürdürür. Eğer gözlerinizde ileri derecede bozukluk olmasından korkuyor, çocuklarınızın eğitim hayatında geri kalmasını istemiyorsanız mutlaka düzenli olarak göz tetkiklerinizi yaptırmalısınız.

Göz Muayenesi Kaç Yılda Bir Yapılmalıdır?

Her sağlıklı insanın çocuk veya yetişkin fark etmeksizin 2 yılda bir göz muayenesine gitmesini öneriyoruz. Gizli rahatsızlıklar, ufak göz numaraları ve çocukların bahsetmediği sorunlar göz muayenesi sırasında ortaya çıkabiliyor. Eğer gözünüz ile ilgili bir rahatsızlığınız varsa veya hali hazırda gözlük kullanıyorsanız, 1 yılda bir kere mutlaka muayene olun. Yaman Cerrahi Tıp Merkezinde göz muayenesi olarak gözlerinizde herhangi bir değişikliğin meydana gelip gelmediğini öğrenin.

Hizmetlerimiz

Katarakt
Katarakt Nedir?

Katarakt hastalığının belirtileri arasında en çok yeterli ışığın olmadığı ortamlarda yapılan işlerin aksaması yer alıyor.

goz
Op. Dr. Mustafa KİZİR