NEWS This is the latest News !

Hemoroid (Basur) Nedir? Hemoroid Belirti ve Tedavisi

Hemoroid ya da halk arasında basur, yaygın bir rahatsızlıktır. Toplumda oldukça sık görülebilen bu hastalık, kişilerin yaşam kalitesini oldukça düşük seviyelere çeker. Ayrıca büyük ağrılara sebep olabilmektedir. Hatta hastalar, bu durumu utancından dolayı saklayarak çok daha kötü tablolara zemin hazırlamaktadır. Basur hastalığı, anüs dediğimiz rektumun dışa açılan kısmındaki toplardamarların şişmesi ile oluşur. Hatta şişen damarlar bazen anüs dışına çıkarak bir basur çeşidi oluşturur. Eğer bu hastalık, anüsün içindeyse ve dışarı açılmıyorsa buna iç hemoroid, anüsün dışına kadar sarkıyorsa buna dış hemoroid diyoruz. Bu genişleyen, şişen ve kimi zaman da anüs dışına çıkan damarlar büyük acılara ve kanamaya sebep olur. Özellikle kişi kendini zorladığında, acı veya asitli gıdalar tükettiğinde ağrı oluşur. Kişi ishal veya kabız olduğunda, hapşırdığında ve öksürdüğünde ağrı tetiklenir. Basur ilk olarak kanama şikâyetiyle kendini gösteriyor. Tuvaletten sonra gözlenen veya tuvalet kâğıdına yansıyan kan, bu hastalığın belirteci olur. Uzman doktor, küçük ve kısa bir muayene ile kolayca tanısını koyar. Ayrıca bu hastalık ileri evrelere geçmediği sürece tedavi edilir. Sizler de eğer basur şüphesine kapıldıysanız, Yaman Cerrahi Tıp Merkezi uzmanından destek almalısınız. Kısacası ileri seviye sorunlar yaşamadan hemen tedaviye başlamalısınız.

Hemoroid Neden Olur?

Bu hastalığın sebepleri, genel olarak birkaç başlık altında toplanır. Hemoroid hastalığındaki ana problem damarların büyüyüp şişmesi ve anüs boşluğunu kapatmasıdır. Bu nedenle damar üzerinde zayıflık yaratan ve damar basıncını arttıran tüm sebepler basura yol açar. Anüs ve rektum çevresindeki toplardamarlarımız zayıfladıkça, en ufak bir hareket ve basınç artışı dahi basur oluşumunu tetikler. Basınç artışına örnek verecek olursak, kendimizi sıktığımız ve yaparken zorlandığımız neredeyse tüm eylemler damarlarımızdaki basıncı arttırıyor. Örneğin uzun süre boyunca yüksek ağırlıklar kaldırırsak bu basınç artışını tetiklemiş oluyoruz. Aynı zamanda obezite, uzun süre ayakta durmak basıncı artırır. Veya uzun süreler boyunca oturmak da basınç artışını etkileyen diğer faktörler arasında yer alıyor. Sağlıksız ve kötü beslenme de hemoroid rahatsızlığının sebepleri arasındadır. Ayrıca anal yoldan cinsel ilişki yaşamak ve hamilelik de basur oluşma riskini arttırıyor. Tabii ki sindirim sisteminizde bir problem olursa ve defekasyon (dışkılama) sırasında bir dirençle karşılaşırsanız da ilerleyen aşamalarda bu hastalığa yakalanabilirsiniz. Bu yüzden kabızlık ve ishal durumlarında tedavi önemlidir. Bu problemlerin uzun süre devam etmemesi için Yaman Cerrahi Tıp Merkezi tecrübeli doktoru sizi yönlendirecektir.

Hemoroid Çeşitleri Nelerdir?

• İç Hemoroid: Kalın bağırsağın son kısmında yani rektumun içinde yer alır. Aslında ağrısızdır fakat kanama ihtimali vardır. • Dış Hemoroid: Anüs çevresinde bulunan deride kanama olur. Ayrıca meydana gelen sert topaklar dıştaki basurdur. • Prolapsus Hemoroid: İç basur türlerinden olup şiddetli ağrılara yol açar. Bu arada tuvaletten sonra bu sıkıntılı damarlar dışarı sarkar.

Basur Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalık belirtiler göstererek kendini belli eder. Aşağıda belirtileri sıralayalım: • Öncelikli olarak hasta dışkılama sırasında zorlanırken dışkının damar duvarına yaptığı baskıdan dolayı kanama olur. • Hasta bu kanamayı dışkıya bulaşmış şekilde görür. Veya tuvalete bulaşmış şekilde gözlemler. • Kanama açık kırmızı renkte olup parlaktır. • Bu rahatsızlık hastalarda şiddetli ağrıya neden olur. Hatta bazı hastalar oturamaz. • Anüs bölgesinde kaşıntı, ele gelen kitle veya şişlik, ağrı gibi belirtiler bulunur. Bu şikâyetlerle doktora başvuran hastalarda perianal fistül, anal fissür, tromboz gibi hastalıklar olabilir. • Bir kişide iç basur varsa ağrı en geç belirti olur. • Kadınlarda hamilelik döneminde bu hastalık ortaya çıkabilir.

Hemoroid Tanısı Nasıl Konulur?

Öncelikle genel cerraha giden hastanın şikâyetleri dikkatlice dinlenir. Ardından uzman doktor hasta genç ise sadece anal muayene yapar. Genç hastalarda bu hastalığın tanısı için bu yeterlidir. Ayrıca hasta rektal kanama şikâyeti ile doktora geldiyse rektoskopi tavsiye edilir. Bunlara ek olarak kırk yaş veya üstü kabızlık şikâyeti ile gelen hastaya anal muayeneden sonra kolonoskopik analiz tavsiye edilir. Bunun sebebi ise kalın barsak tümörünün olup olmadığı tetkik edilir. Kısacası bu hastalığın belirtileri tek başına kalın barsak kanserinin habercisi de olabilir.

Hemoroid Basur İlaç Tedavisi

Birinci ve ikinci derece basur hastalığında, hasta çok fazla ağrı çekmiyorsa tedavi yöntemleri arasından ilaç tedavisi tercih edilmez. Bunun yerine sindirim sistemini rahatlatacak ve basıncı düşürecek yaşam tarzı değişiklikleri önerilir. Örneğin; hemoroid olarak birinci derecede rahatsızlığınız varsa doktorunuz size büyük ihtimalle bazı tavsiyelerde bulunacaktır. Bu tavsiyelerden bazıları; acı yemekten kaçınmanız, lifli gıdalarla beslenmenizdir. Ayrıca kabızlık ve ishal durumlarında bir merkeze başvurmanızı tavsiye edecektir. Diğer bir yandan eğer bu hastalık, makat dış kısmındaysa ve büller halinde rektum kanalını kapatıyorsa büyük ihtimalle ağrıya sebep olacaktır. Bu ağrı kişinin günlük yaşantısını olumsuz yönde etkileyeceğinden, doktorlar genellikle ilaç tedavisine başvururlar. Bu ilaç tedavisinde ise büllerin kaşıntısını, yanmasını ve ağrısını dindirecek ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Aynı zamanda bu ilaçlar fitil, sprey ve krem şeklinde makat bölgesinde kullanılır. Hastanın rahatsızlık türüne göre doktorlar en uygun tedaviyi hastaya iletirler. Bazı basur sorunlarında genel cerrahi müdahale gerekebilir. Bu tür problemler hiçbir ilaçla iyileşmez. İlaçlar, sadece hastalığın semptomlarını ortadan kaldırarak hastayı bir süreliğine rahatlatır. Geçmeyen hemoroid rahatsızlığınız varsa, mutlaka Yaman Cerrahi Tıp Merkezi tecrübeli uzmanına başvurarak tedavi olmalısınız.

Hemoroid Ameliyatları

Bu hastalığın ameliyatları, basur yastıkçıklarının kesilerek alınması işlemini içeren ameliyatlardır. Bu ameliyatlarda cerrahlar, kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyen ileri derecede yastıkçıkları almayı hedeflerler. Normalde genel anestezi altında yapılmayan bu ameliyatlar, sadece belden aşağısının uyuşturulduğu spinal anestezi altında yapılır. Kişi bu yüzden hiçbir acı hissetmez. Ayrıca hasta ameliyat sonrasında doktorun tavsiyelerine uyduğu sürece komplikasyon oluşma riski oldukça düşüktür.Ameliyat sırasında anal sfinkter dediğimiz oldukça önemli olan kaslara herhangi bir zarar gelmemesi için cerrahlar maksimum dikkatle ameliyatı gerçekleştirirler. Hemoroid tedavisi kapsamında kimi zaman birden fazla kese bir ameliyat sırasında alınabilir. Basur yastıkçıkları kesip çıkarıldıktan sonra ise doktor, bu bölgedeki kesiyi özenle diker ameliyat noktalanmış olur. Bu aşamadan sonra ise hastanın yediklerine dikkat etmesi, tekrardan rahatsızlığı tetikleyecek durumlardan kaçınması gerekmektedir. Aksi takdirde hasta tekrardan hastalıkla yüz yüze kalabilir.

Band Ligasyon Hemoroid Tedavisi

Band ligasyon tedavisi, ameliyat girişimi olmadan ve acı hissetmeden gerçekleştirilebilen devrim niteliğinde bir teknolojidir. Bu işlem oldukça basit olmasının yanı sıra kişiler ameliyat için hazırlanmak zorunda kalmıyor. Üstelik bu hastalıktan kolay bir biçimde kurtulabiliyorlar. Oldukça basit bir mekanizması olan band ligasyon işlemini uzman doktorlar, oldukça geniş bir hasta grubuna uygular. Band ligasyon yönteminde, keseler bir band denilen lastik yardımıyla doktor tarafından adeta boğuluyor. Bulunduğu dokudan ayrılması için boğulan kese ise birkaç gün sonra yerini terk ediyor. Böylece hasta büyük dertlerden kurtulur. Ortalama bir ila iki haftalık bir süreç içerisinde hemoroid keselerinin kendiliğinden düştüğünü gözlemleyebiliyoruz. Kişilerde ilk üç günlük süreçte ağrı ve yanma hissi oluşabiliyor. Bu keseler düşerken de kanamaya sebep olabiliyor. Band ligasyon tedavisi, cerrahi tedavilerin en iyi alternatifi olarak görülüyor.

Lazer Hemoroid Tedavisi

Lazerle basur tedavisi ameliyata giremeyecek olan veya nispeten düşük dereceli rahatsızlığa sahip olan hastalara uygulanan oldukça önemli bir tedavidir. Bu tedavi yönteminde doktorlar lazer fırlatabilen bir sonda ile anal kanalda ilerlerler. Problemin bulunduğu bölgeye geldiğinde ise doktorlar keselerin sönümlenebilmesi için buraya lazer ışınları gönderirler. Lazer ışınlarının etkisiyle birlikte büzüşen ve ortadan kaybolan keselerde hastaların şikâyetlerinin geçmesine yol açar. Sizlerin de basur ile ilgili şikâyetleriniz varsa veya bu hastalığa sahip olduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka Yaman Cerrahi Tıp Merkezi uzmanına başvurmalısınız. Bu hastalık, tıbbın modern imkânları sayesinde erken aşamalarda oldukça kolay bir biçimde tedavi edilebiliyor. Fakat hastalığın ilerlemesine izin verirseniz, uzun süreli oldukça kötü tablolar ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden hemoroid belirtilerine rastladığınız anda uzmanlara başvurmalı ve tedaviye en kısa sürede başlamalısınız.

Sıcak Oturma Banyosu Faydaları

Basur tedavisinde sıcak veya soğuk oturma banyoları önerilmektedir. Fakat uzmanlar soğuk su banyosunun uzun süre yapılamayacağını bildiklerinden sıcak su oturma banyosunu önermektedirler. Bu arada iç basur için oturma banyoları faydalıdır. Fakat dış hemoroid için oturma banyolarının bir faydası yoktur. Tıp merkezimizdeki uzman doktorumuz dış basur tedavi yöntemleri hakkında size bilgi verecektir.

Basur Memesi Patlatmanın Sakıncaları

Bu hastalıktan kaynaklı kese ve memeleri anüs dışında olsalar bile görmeniz zordur. Ayrıca anüs çevresindeki tüm lezyonlar veya memeler bu hastalığın habercisi olmayabilir. Üstelik anüs çevresi birçok bakteriye maruz kalır. Eğer bu bölgede lezyon patlatılırsa açık yara oluşur. Bu açık yara anal bölgeden dolayı enfeksiyona çok açık ve savunmasızdır. Başka bir deyişle bu bölgede kese patlatması acı verici olup iyileşme sürecini uzatır.

Basur Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Bu hastalık anal bölgede kaşıntı ve yanma yapmaktadır. Sürekli kaşıma bu bölgeye daha fazla hasar verir. Bunun sonucunda durum kötüleşecektir. Peki, kaşıntıyı durdurmanın yolları nelerdir? Hemoroid kaşıntısını durdurmak için aşağıdakileri uygulayabilirsiniz: • Bir küvete ılık su doldurun. Ardından bu küvete oturun. Anal bölgedeki kaşıntınız azalacaktır. • Uzman doktor krem veya merhem kullanmanızı tavsiye edecektir. Ayrıca anal bölgeye soğuk kompres yapmak kaşıntıyı azaltacaktır. • Bu bölgedeki kaşıntı günlük yaşantınızı olumsuz etkiliyorsa, kaşıntı altında yatan nedeni bulmak için doktora en kısa zamanda danışmalısınız.

Hemoroidden Koruyan Beslenme Nasıl Olur?

Bu rahatsızlık için posalı beslenme kritik önem taşır. Bu tür gıdaları tüketmeye başladığınızda ilk günlerde gaz ve karın ağrısı şikâyetleriniz olur. Çünkü ilk günler bağırsaklarınız bu düzene alışık değildir. Bu nedenle posalı gıda tüketimini yavaş yavaş artırmalısınız. Bu tür gıdaları tüketirken su miktarını da artırmalısınız. 1. Sabah kahvaltı öncesi bir bardak ılık su içerek güne başlayın. 2. Ayrıca sabah meyve salatası, tam buğday ekmek ve zeytinyağı ile kahvaltı yapabilirsiniz. Böylece sağlıklı bir bağırsak fonksiyonu sağlamış olursunuz. 3. Öğlen ise yoğurt ve sebze yemeği tüketebilirsiniz. 4. Akşam ise protein, zeytinyağlı marul salatası tüketmeniz iyidir. 5. Son olarak gece küçük bir tabakta kabak çekirdeği yemeniz sizi bu hastalıktan koruyacaktır. 6. Bu rahatsızlıktan korunmak için turşu, acı, alkollü içecek ve sigara içmekten kaçınmalısınız.

Hemoroid Tedavisinde Kulaktan Duyma Bilgilerden Uzak Durun

Basur rahatsızlığının en doğru şekilde tedavi edilmesindeki kritik faktör, uzman doktorun hastaya en uygun tedaviyi belirlemesidir. Ayrıca doktorun tedavide bütünsel bir yaklaşım sunmalıdır. Diğer yandan hastanın daha sağlıklı beslenmesi gerekir. Böylece sağlıklı bağırsaklara sahip olur. Hastanın bilinçli davranması tedavisine olumlu katkı sağlar. Şimdi de çok önemli bir noktadan bahsedelim. Doktorunuz size hemoroid teşhisi koyduysa, tedavi açısından yalnızca doktorunuzun tavsiyesine uyunuz. Kulaktan duyma veya internetten bilgilerle tedavi yöntemi uygulamamalısınız. Bu tür girişimler sonucunda farklı sağlık sorunlarınız ortaya çıkabilir. Günümüzde internette basurla ilgili pek çok ilan ve reklam görmek mümkündür. Doktorunuza sormadan asla farklı yöntemler veya kremler denememelisiniz. Kısacası bu hastalıkla ilgili tedavi kısmını doktorunuz size sağlayacaktır. Yaman Cerrahi Tıp Merkezimizdeki uzman doktorumuz basur konusunda sizlere etkili çözümler bulur. Sonuç olarak, bu hastalığın kanama şikâyetleri önemsenmelidir. Bu tür kanamalar ve şikâyetlerde hastada kalın bağırsak kanseri veya rektum gibi hastalıkların olup olmadığı tetkik edilmelidir. Çünkü bazı hastalarda basur ve tümör birlikte görülebilir. Yaman Cerrahi Tıp Merkezi doktorları sizlere hemoroid hastalığı tanı ve tedavisinde profesyonel destek sağlayacaktır.

Hizmetlerimiz

sunnet1
Sünnet Nedir?

Phasellus enim librobland vel sapien vitae, condime ntum ul tricies magnaetq uisque eu ismod orci.

safra
Safra Kesesi Hastalıkları

Safra kesesi hastalıkları enfeksiyonu hastanın vücudunun başka bölgelerine yayılırsa hayati tehlike meydana gelir.

diyabet
Genel Cerrahi