NEWS This is the latest News !

Lip Lift(Dudak Kaldırma) Nedir?

Estetik cerrahi dünyasında sıklaşan ve gittikçe popülerleşen dudak kaldırma işlemine lip lift denir. Bu işlemde, burun ile dudak arasındaki mesafe kısaltılır. Böylece kişiler daha estetik bir görünüme sahip olurlar. Normalde karşıdan bakıldığında nazolabial bölge dediğimiz burun ile üst dudak arası bölgenin belirli bir uzunlukta olması gerekir. Bu bölgenin uzunluğu ise burun-üst dudak ve alt dudak- çene mesafesinin oranlaması ile ölçülür. Eğer bu bölge normalden daha uzun olursa orantısız bir görünüm oluşur. Yine bu iki bölgenin boyu birbirine çok yakınsa orantısız bir görünümden bahsedebiliriz. Bu orantısızlığı gidermek için ise üst dudak çeşitli yöntemlerle buruna yakınlaştırılır.

Dudak Kaldırma İşlemlerinde Uzman Cerrahların Önemi

Aslında çok basit bir işlem gibi görülen lip lift işlemi, karmaşık prosedürler içermektedir. Daha az yara izi bırakmak ve doğal bir görünüm yakalamak için cerrahların oldukça dikkatli bir şekilde ameliyatları yapması gerekir. Eğer minimal bir oran bozukluğu varsa bu durum cerrahi dışı yöntemlerle düzeltilebilir. Fakat genel olarak daha kesin ve uzun ömürlü sonuçlar için cerrahi yöntem tercih edilebilir. Bu yöntemlerde cerrahlar gerekli hesaplamayı yaparak kişilerin yüzünün daha doğal görünmesini sağlarlar. Bunlara ek olarak şunu ifade edelim. Yaman Cerrahi Tıp Merkezi lip lift işlemlerinizi yaparak sizlerin daha özgüvenli olmanıza vesile olur. Böylece yaşamlarınızda büyük bir değişiklik ile karşılaşırsınız.

Lip Lift İşlemi Nasıl Yapılır?

Herkesin yüz ve duyu organı anatomisi farklı olduğu için estetik prosedürler de kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. Cerrahların her işlemde bambaşka bir bölgeye ameliyat yaptıklarını ve o bölgeye en uygun tedaviyi tercih etmek zorunda olduklarını unutmamalıyız. Dudak kaldırma işlemi, belirli birkaç işlem sırası takip edilerek yapılır. Burada ana amaç, burnu üst dudak ile yakınlaştırmaktır. Bunun için çeşitli yerlerden yapılan kesiler ve alınan deriler bizleri bu amaca ulaştırır. Cerrah, kişinin yüz yapısına ve anatomisine göre en uygun yöntemi belirleyerek ameliyat sürecine başlar. Uzman cerrah, üst dudağın hemen üstünden bir kesi yapıp deri alarak lip lift işlemini uygular. Ya da hemen burun kökünden yuvarlak bir kesi yaparak üst dudağın ve aynı şekilde dudak kenarlarının buruna doğru çekilmesi sağlar. Her iki şekilde de hastalar oldukça iyi sonuçlar alarak dudak kaldırma ameliyatını başarılı bir şekilde tamamlar.

Lip Lift Ameliyat Öncesi ve Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dudak kaldırma ameliyatından önce hastaların dikkat etmesi gerekenler aşağıdaki gibidir: • Doktor operasyondan önceki ve sonraki haftalarda hastadan sigarayı bırakmasını isteyebilir. • Hasta alkol tüketiyorsa ameliyattan 48 saat önce alkol kullanmayı bırakmalıdır. Çünkü alkol anesteziyi kötü etkileyecektir. • Dudak kaldırma ameliyatından 2 hafta önce kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durmak gerekir. Lip lift ameliyatından sonra hastaların dikkat etmesi gerekenler aşağıdaki gibidir: • Ameliyattan sonra hastanın 24 saat dinlenmesi gerekir. • Operasyon sonrası hasta küçük diş fırçası kullanmalıdır. Ayrıca dişlerini dikkatli fırçalamalıdır. • Hastanın yorucu egzersiz yapmaması önemlidir. • Operasyon sonrası hastanın yüz üstü uyumaması gerekir. • Hasta dudaklarını nemli tutmalıdır. • Ayrıca hasta ağzını fazla açmamaya dikkat etmelidir. • Son olarak doktorun temizlikle ilgili talimatlarına uymak önemlidir. Lip lifting lokal anestezi altında yapılan sonuçlarından memnun olacağınız bir operasyondur. Bu konuda detaylı bilgi almak için Yaman Cerrahi Tıp Merkezini arayabilirsiniz. Güler yüzlü ekibimiz sizlere lip lifting konusunda merak ettiğiniz her konuda açıklama yapacaktır.

Lip Lift Yöntemleri Nelerdir?

Öncelikle dudak kaldırma işleminin kolay bir cerrahi işlem olduğunu söyleyelim. Genel olarak yukarıda anlattığımız tarzda dudak kaldırma işlemi yapılır. Ancak buna ek olarak birkaç dudak kaldırma yönteminin olduğunu belirtelim. Bu yöntemlerin neler olduğunu bilmenizde fayda var. Aşağıdaki yöntemlerden hangisi size uygunsa doktorunuzla birlikte konuşarak karar verebilirsiniz.

1. Doğrudan Dudak Kaldırma

Bu yönteme martı kanadı tekniğiyle lip lift denilmektedir. Doğrudan dudak kaldırma yöntemi ile daha belirgin dudak sınırı elde edersiniz. Cerrah üst dudağınızın hemen üstünden ince bir deri şeridi çıkarır. Böylece deriniz yukarı doğru çekildiği için daha belirgin vermilyon yanılsaması oluşur. Başka bir deyişle dudaklarınızın pembe kısmı daha fazla gözükür. Bu operasyon genel olarak üst dudak bölgenizde küçük bir iz bırakabilir.

2. Subnazal Megafon

Cerrahların en çok kullandıkları yöntemlerden biridir. Subnazal megafon yönteminde cerrah, burnunuzun tabanı boyunca gizli bir kesi yapar. Zaten burun tabanı daha az görünür bir yerdedir. Ayrıca cerrah bir megafon şeklinde kesik yapar. Dudağınızın sağ, sol ve ortası burnunuza doğru çekilir.

3. Köşe Dudak Kaldırma

Cerrah ağzınızın her iki köşesine iki küçük kesi yapar. Ardından az miktarda deri alır. Eğer daha dolgun dudaklara sahip olmak istiyorsanız bu yöntemi başka bir lip lifting yöntemi ile birleştirmek mümkündür.

4. Merkezi Dudak Kaldırma

Bu dudak kaldırma yöntemi subnazal megafon tekniğine benzerdir. Uzman doktor burnunuzun altından kesi yapar. Böylece dudağınız ve burnunuz arasındaki boşluğu kısaltır.

5. İtalyan Dudak Kaldırma

Yine subnazal megafon yöntemine benzeyen bir tekniği sizlere açıklayalım. İtalyan lip lift yönteminde her bir burun deliğinin altından iki kesi yapılır. Ayrıca gözle görünür bir scar oluşmaz.

Liplift Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Liplift ameliyatları lokal anestezi altında ortalama 1 saat süren bir işlemdir. Dudaklarımız gün içerisinde sıklıkla kullandığımız bir organımız olduğu için bu bölgenin fonksiyonel ve hareketli olabilmesine dikkat edilir. Liplift sonrası doktorunuzun talimatlarına uymanız yeterli olacaktır. Ameliyattan sonra 1 hafta ağzınızı aşırı derecede açmamaya dikkat edin. Büyük kaşıklar yerine küçük kaşıklar kullanın. Diş fırçalarken yine dikkatli hareketler yapın. Uyurken ve gün içerisinde ağız bölgenizi korumaya ve herhangi bir darbe almamaya çalışmalısınız. Sonraki muayenelerinizde ise doktorunuz sizlere kaç gün içerisinde tamamen iyileşeceğinizi belirtecektir. Skar bırakma ve komplikasyon oluşturma riski düşük olan bu ameliyatta bile dikkatsiz davranırsanız oldukça kötü sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden doktorunuzu ve merkezinizi çok iyi seçmelisiniz. Yaman Cerrahi Tıp Merkezi cerrahı lip lift işlemi ile yüzünüzün hak ettiği değeri ve estetiği bulması için sizlere yardımcı olacaktır.

Lip Lift İşlemi İçin Kimler Uygundur?

Dudak ve burnunuz arasındaki boşluk yaş aldıkça artacaktır. Böylece dudaklarınız daha ince görünecektir. Dudaklarınızı daha kalın ve dolgun göstermek için dudak dolgusu işlemi yaptırabilirsiniz. Fakat dudak dolgusu yaptırmaktan bıktınız mı? Böyle bir durumda lip lifting tercih edebilirsiniz. Bu işlemde profesyonel bir cerrah dudak ve burnunuz arasındaki boşluğu azaltacaktır. Başka bir deyişle, siz isterseniz, cerrah dudaklarınıza dolgu yapmak yerine dudak kaldırma işlemini yapabilir. Dudaklara dolgu yaptırmanız geçici bir çözümdür. Fakat dudak kaldırma işlemi kalıcı bir çözümdür. Üstelik bazen dolgular istediğiniz görünümü vermez. Bu nedenle daha doğal bir görünüm istiyorsanız, lip lift yöntemini tercih edebilirsiniz. Bu arada dudağınızın üstü ile burnunuzun tabanı arasındaki mesafe ortalama 1,5 cm ise dudak kaldırma ameliyatı için doktorunuz sizi en doğru şekilde yönlendirecektir. Ayrıca dudak lifting iyileşme süreci sizin için uzunsa ve sigarayı bırakamıyorsanız bu konuda cerrahınızla konuşmanız faydalı olacaktır. Kanınızda pıhtılaşma ile ilgili sorun ve şeker hastalığı gibi hastalıklarınız varsa doktorunuzla konuşmanız çok önemlidir.

Dudak Kaldırma Avantajları Nelerdir?

 Eğer geçici dolgu maddeleri ile dudaklarınıza estetik olarak bir form verirseniz, bu işlemin geçici olduğunu bilmelisiniz. Dudak dolgularına ihtiyaç duymadan kalıcı dolgun dudaklar elde etmek istiyorsanız, dudak kaldırma işlemi en iyi seçenektir.  Cerrah lokal anestezi altında işlemi yapacaktır. Ayrıca doktorun yaptığı işlem kolay bir cerrahi operasyondur.  Dudak kaldırma işleminde ördek dudakları gibi bir görünüm elde etmezsiniz.  Bu operasyon ile ağzınız yüzünüzle daha orantılı görünür. Buna ek olarak cerrah dudaklarınızın şeklini geliştirebilir. Sonuç olarak daha genç bir görünüm elde edersiniz.

Dudak Kaldırma Dezavantajları Nelerdir?

 Profesyonel bir cerrah işleminizi yapmazsa bazı sorunlarla karşılaşmanız mümkün olabilir. Örneğin cerrah çok fazla deriyi çıkarırsa, burun altı ile üst dudak arasındaki mesafeyi eski haline getirmek zor olacaktır.  Bu operasyon sonrası üst dişleriniz biraz görünebilir. Eğer dişleriniz çapraşıksa, rengi değişmişse estetik bir görünüm olmayacaktır. Bunun için dolgu enjeksiyonu ya da dudak implantları gibi diğer yöntemleri tercih edebilirsiniz.  Bu işlem için seçeceğiniz cerrahın el becerisinin ve tecrübesinin olması çok önemlidir. Böylece tecrübeli cerrah titiz bir çalışmayla dudak kaldırma işlemini yapacaktır. Burnunuzun dibinde belli olmayan bir ince çizgi kalabilir. Bu ince çizgi lazer yüzey yenileme ile daha belirsiz hale getirilir.

Lip Lift Dudak Kaldırma Ameliyatı Kalıcı Mıdır?

Yüz bölgesine yapılan estetik amaçlı cerrahi işlemler ne kadar mükemmel olursa olsun yerçekimi kuvvetine karşı zamanla yenilirler. Başka bir deyişle uzun bir dönem sonra burun tabanına ve dudak üstüne yapılan işlemler etkisini kaybetmeye başlayacaktır. Örneğin 10 yıl ile 20 yıl sonra burun altı ile üst dudak mesafesi uzayacaktır. Kısacası lip lift dudak kaldırma ameliyatı sonucundan uzun yıllar memnun kalırsınız.

Lip Lifting Ameliyatsız Mümkün Mü?

Tekrar eden dolgu işlemleri ile üst dudağınızı dışa döndürmek ve kaldırmak mümkündür. Sürekli dolgu maddelerine ihtiyaç duyarak bu işlemi belirli sürelerde yaptırabilirsiniz. Fakat 40’lı yaşlardan sonra üst dudak ve burun tabanı arasındaki mesafe uzamışsa dolgu uygulamaları ile uğraşmanıza gerek yoktur. Cerrahınız kalıcı olarak tek seferde liplift yaparak doğal ve estetik bir görünüm elde etmenizi sağlar. Bu arada dudak kaldırma işleminden sonra dudağınız yeterli dolgunlukta değilse dolgu uygulaması yaptırma şansınız vardır. Bu durumda dolgu maddesi daha az enjekte edilir. Ayrıca dolgu uygulaması seansı daha azdır.

Lip Lift Fiyatları

Liplift fiyatları, yapılan işlemin derecesine ve işlem yaptırdığınız sağlık merkezine göre değişkenlik gösterir. Örneğin sadece dudak dolgusu ile ağız- burun mesafenizi düzenlemeniz mümkün. Eğer doktorunuz bu işlemin yeterli olduğunu düşünürse nispeten daha düşük ücretler ödersiniz. Bunun yanında eğer işlem ameliyat prosedürlerine doğru ilerlerse, liplift fiyatları artış gösterir. Fiyat konusunu mutlaka işlem yaptırmadan önce doktorunuz ile konuşmalısınız. Fakat doktor tercih ederken fiyatlara değil tecrübeye, güvene ve hasta memnuniyetine göre seçim yapmalısınız. İşinizi asla şansa bırakmamak için Yaman Cerrahi Tıp Merkezinde lip lift işlemini yaptırabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

yüzgerme
Yüz Germe Nedir? Nasıl Yapılır?

Kişilerin yaşlılık karşıtı işlemler arasında en sık tercih ettiği yüz germe işlemleri çok popülerdir. Dış dünya ile iletişim kurarken yüzümüz önemli bir araçtır.

dolgu1
Dolgu Estetiği Nedir?

Dolgu estetiği yaptırırken dolgu enjektörünün ambalajından yeni çıkarıldığını görmenizde önemli fayda vardır.

botoks1
Botoks Nedir?

Laboratuvar koşullarında elde edilen ve yeterince seyreltilen botoks toksini, belirli oranda vücudumuza yarar sağlayabilir.

saltuk
Dr. Saltuk KENDİR