NEWS This is the latest News !

Ozon terapi hakkında bilgi vermeden önce bu tedavinin baş aktörü olan ozon gazı için genel bir açıklama yapalım. Atmosfer tabakasında bulunun ozon gazı güneşin yüksek enerjili ışınlarına karşı koruyucu görevi görmektedir.

Ayrıca bu mucizevi gaz biyosferdeki dengeyi korumada yardımcı olan bir yapıya sahiptir. Ozon gazı, dezenfekte edici özelliğinden dolayı suların temizlenmesinde kullanılır. Ayrıca ozon, sanayi alanında kullanılan bir gazdır.

Oda sıcaklığında gaz formunda olan ozon(O3), üç oksijen atomundan oluşan bir molekül olup, oksijenden (O2)  daha yüksek enerji taşır. Tıp alanında kullandığımız O3 özel jeneratörlerde saf oksijenden üretilmektedir. Bu gaz güçlü okside edici özelliğe sahip olduğu için mikroorganizmaları öldürüp, toksinleri nötralize etmektedir.

Yaman Cerrahi Tıp Merkezimizde uzman doktorumuz ozon uygulaması konusunda uzun yıllara dayanan bilgi ve tecrübeye sahiptir. Bu tedavi yöntemini vücudun bağışıklığıyla alakalı sorunlarda kullandığımız gibi saç dökülmesi gibi problemlerde de etkili şekilde kullanmaktayız. Ayrıca bu yazımızda ozon terapi hakkında merak ettiğiniz her detayı bulabilirsiniz.

Oksidatif Stres ve Ozon Terapi

İnsanlar yaş aldıkça reaktif oksijen türleri hücrelerde oksidatif dediğimiz hasara neden olur. Böyle bir duruma artmış oksidatif stres diyoruz. Bu durumda düşük dozlarda yaptığımız ozon uygulaması öncelikle hücre içi haberleşme mekanizmasında etkin rol oynamaktadır.

Ayrıca ozon uygulaması diğer biyolojik mekanizmalarda tedavi edici etkilere sahiptir. Başka bir deyişle belli periyotlarla verdiğimiz düşük dozdaki ozon uygulamaları kişilerde antioksidan sistemi güçlendirip oksidatif stresin tahribat gücünü azaltmaktadır.

Bunlara ek olarak reaktif oksijen çeşitleri hücre içine nüfuz ederek, yangıyı azaltan sitokin seviyelerini ve büyüme faktörlerinin yapımını artırmaktadır. Yani, ozon terapi, yangısal sürecin fazla olduğu ve immün mekanizmasının ön planda yer aldığı hastalıklarda destekleyici tedavi olarak kullanılmaktadır. Örneğin; O3 tedavisi, infeksiyöz, iskemik, yara iyileşmesi, romatizmal hastalıklarda uygulanmaktadır.

Ozon uygulaması kişilerin hücrelerini yeniler. Üstelik bu tedaviyle kişilerin kan hücrelerinin oksijen taşıma kapasitesi ve kan akışkanlığı artarak oksijen miktarının az olması gibi sorunlar giderilir. Bu metot, damarları genişleterek damar tıkanıklığı için yardımcı tedavi görevi görür. Ozon uygulaması yağ hücreleriyle etkileşime girerek bölgesel yağ yakılmasına sebep olur. Özellikle kolesterol gibi rahatsızlıklarda tamamlayıcı tedavidir.

Hatta ozon uygulaması kan şekeri düzeyini düşürmektedir. Eklem ağrılarında azalma ve hareket kabiliyetinde artmayı sağlayan mükemmel bir tedavi yöntemidir. Ozon tedavisi kronik hastalıkların iyileşmesinde etkin rol oynar.

1

Ozon Tedavisinin Tarihçesi Nedir?

·         Ozon gazı ilk defa kimyasal olarak Alman kimyacı Chrsitian Friedrich Schönbein tarafından kanıtlandı. Bu gaz adını, Grek dilinde kokmak anlamına gelen ozein kelimesinden almıştır.

·         1857 yılında Werner Von Siemens ozon üreten jeneratörler üzerinde çalışarak ilk teknik ozon birimi oluşturmuştur.

·         Bunun üzerine Kleinman ilk bakteriyolojik deneylerde ozon jeneratörü kullanmıştır.

·         Rokitansky, ozonu diyabetik ayağın topikal ve sistemetik tedavisinde kullanmak üzere geniş bir çalışma ve inceleme yapmıştır.

·         Kangren ve yaralar, 1. Dünya savaşı döneminde ozonla tedavi edilmiştir.

·         Otto Warbrug 1926 yılında kanser hastalığının hücrelerin yeterli miktarda oksijen almamasından kaynaklandığını açıklayan bir çalışma sunmuştur. Bu çalışmasından dolayı Nobel ödülü almıştır. Bu çalışmadan da anlayacağınız gibi hücrelere yeterli miktarda oksijen gitmesine neden olan ozon terapi tamamlayıcı ve önemli bir uygulamadır.

·         Erwin Payr tıp alanında ses getiren Cerrahide Ozon Tedavisi çalışmasını yayınladı.

·         1937 yılında Fransız bilim adamı Auborg ozon şırıngasını kullanarak ozon gazının enfeksiyonlu bağırsaklarda etkisini göstermiştir.

·         Joachim Hänsler(1908-1981) ve Hans Wolf bugün kullanılan ozon jeneratörünü geliştirdiler. Ayrıca bu iki bilim adamı Tıbbi Ozon Derneğini kurdular.

·         1977 yılında bilim adamları ozonun vücuttaki fizyolojik etkilerini açıkladı. Aynı yıl cerrahi alanında kullanılan ozonla başarılı sonuçlar elde edildi.

·         Werkmeister alt atmosferik ozon uygulamasını lokal tedavilere taşıyan bilim adamıdır.

·         Fahmy, 1981 yılında romatizmal ve enflamasyonlu eklem rahatsızlıklarında ozon terapi kullanmıştır.

·         Bocci ozon tedavi yönteminin ümmin sistemini güçlendirmesiyle alakalı çalışmalar yaptı.

·         1998-1999 yıllarında bilim adamları ozon gazının serbest radikalllere karşı antioksidan tepkimeleri nasıl aktive ettiğini ispatladılar.

Sonuç olarak, birçok çalışma ve incelemeden sonra ozon tedavi yöntemi Avrupa’da yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca,2014 yılında, Sağlık Bakanlığımız tamamlayıcı tedaviler yönetmeliği kapsamında ozon terapi ile 15 tür GETAT metodunu, tamamlayıcı tedavi kabul etmiştir.

Ozon Terapi Ne İçin Kullanılır?

Tarihsel sürecinden de anlaşılacağı gibi ozon tedavisi uzun bir süreç boyunca bilim adamları tarafından araştırılıp geliştirilmiştir. Başka bir deyişle bu uygulama bilimsel çalışmalara dayanmakla birlikte özellikle bağışıklık mekanizmasını etkileyen rahatsızlıkların tedavisinde tamamlayıcı bir metottur. Peki, birçok rahatsızlığın tedavi sürecinde destek amaçlı kullanılan ozon terapi hangi hastalıklara iyi geliyor?

·         İmmun dengesizlikler, bağışıklık sisteminin düzenlenmesi ve immun yetmezlik

·         Hepatit B, Hepatit C, Herpes Zorter ve Herpes Simplex

·         Kanser

·         Anti-aging

·         Diyabet

·         Diş hastalıkları

·         İskemik ağrılar

·         Kronik yorgunluk

·         Bel fıtığı

·         Saç dökülmesi

·         Romatizmal rahatsızlıklar

·         Miyom ve düzensiz adet kanamaları

·         Nörolojik hastalıklar

·         Bakteri ve mantar enfeksiyonları

·         Dolaşım sistemleri bozuklukları

·         Migren

Tamamlayıcı Bir Tedavi; Ozon Uygulaması

Ozon uygulaması metabolizmayı uyararak, hücrelere oksijen takviyesi yapar. Bu sebeple kanserli hücrelerin yok edilmesi açısından yardımcı bir yöntemdir. Dolaşım ve solunum sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde uygulanan ozon terapi tamamlayıcı bir yöntemdir. Özellikle şeker hastalarının ayak bölgesinde meydana gelen ağrı ve uyuşma semptomlarını azaltır.

Ozon terapi kandaki oksijen düzeyini artırdığı için kişilerin rahat nefes almasını sağlar. Kısacası solunum yolu hastalıklarında etkili bir yöntemdir. Enfeksiyon ve yara rahatsızlıklarında mikrop ve bakterilerin çoğalmasını engellemek için ozon uygulaması yapılabilir. Bunlara ek olarak yumuşak dokuda oluşan yaralanmalarda ve varis gibi sorunların tedavisinde destekleyici bir yöntemdir.

Ozon uygulamasını bu konuda uzman olan doktorumuz yapmaktadır. Yaman Cerrahi Tıp Merkezimizde ozon terapinin uygulama türü ve süresi rahatsızlığın türüne göre farklılık gösterir. Ayrıca belirli bir rahatsızlığınız varsa uygulama sadece vücudunuzun belirli bölümlerine yapılır.

Seans sayısı konusunda profesyonel doktorumuz size bilgi verecektir. Ozon uygulamasında bir seansın süresi 15 ile 20 dakika arasında değişiyor. Yaman Cerrahi Tıp Merkezimizi arayarak ozon terapi için randevu ve bilgi alabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

2
Ozon ile Ağrı Tedavisi

Ozon tedavisi saç köklerini kuvvetlendirir. Saç dökülmesini engeller. Enfeksiyon hastalıklarına karşı etkili bir yöntemdir.

1
GETAT ve Ozon Terapisi

Ozon tedavisi saç köklerini kuvvetlendirir. Saç dökülmesini engeller. Enfeksiyon hastalıklarına karşı etkili bir yöntemdir.

Img-4294
Ozon Terapi

Son teknolojik cihazlarımızla birçok hastalığın teşhisini uzman doktorumuz yapmaktadır

Dr. Ethem AKKOL

Ozon Terapi