NEWS This is the latest News !

  Uzman doktorun ameliyatla vajinal kanalları daraltması, doğum nedeniyle gelişen vajinal düzlem bozukluğunu cerrahi yollarla düzeltmesi, bağırsak ve mesane sarkma sorunlarını gidermesine vajina daraltma operasyonu diyoruz. Kadınlarda yaş, hormonal nedenler, gebelik ve doğum nedeniyle vajina genişleyebilir. Yaman Cerrahi Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanımız genişleyen vajinayı daraltarak eski haline başarılı şekilde kavuşturmaktadır. Genital estetik kapsamında en sık tercih edilen ameliyatlardan biri olan bu cerrahi rejuvenasyon işlemlerine vajinoplasti ameliyatı denmektedir. Peki, vajina daraltma nedir, nasıl yapılır, yapılması için neler gerekir ve herkese uygulanır mı? Bu yazımızda bu soruların cevabını ve diğer detayları okuyabilirsiniz.

  Vajina Genişlemesi Neden Olur?

  Zor ve travmatik doğumlar vajina genişlemesine neden olabilmektedir. Yani doğum sonrası dikişlerin açılması, bebeğin iri oluşu, vakum ve forseps desteğiyle olan doğum vakaları, evde yapılan doğumlar vajina genişlemesine neden olabilen etkenlerdir. Bazen sezaryen doğumlarda gebeliğe bağlı olarak vajina genişlemesi görülebilmektedir. Bunlara ek olarak kürtaj, ilerleyen yaş ve cinsel ilişki sıklığı vajinada genişlemeye neden olabilir. Bazı kadınlarda genetik olarak bağ dokusu daha zayıf olmaktadır. Bağ dokusu zayıf kadınların pelvik taban egzersizlerini zamanında yapmaması vajina genişlemesine yol açmaktadır. Ayrıca bazı kişilerde doğum yapmadıkları halde genetik olarak kolajen yapısının yetersizliği nedeniyle 20’li yaşlarda vajina genişlemesi sorunu görülmektedir. Kadınların çok hızlı kilo alıp vermesi, düzenli beslenmemesi, uykusuz kalmaları, aşırı stres, alkol ve sigara bağımlılığının olması, bağırsak emilim sorunları vajina genişlemesine neden olabilir. Saydığımız tüm sebepler nedeniyle vajina genişleyebilir ve bunun için vajina daraltma ameliyatı gerekebilir.

  Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Hastanın ihtiyaçlarına göre ameliyatla vajinanın sıklaştırılması ortalama bir saat süren bir işlemdir. Üstelik hasta aynı gün veya bir gece hastanede kaldıktan sonra evine dönebilir. Uzman doktor vajinayı maksimum düzeyde onarmak için uygun kesi yapmalıdır. Ayrıca uzman doktor bu bölgedeki kasları birbirine yaklaştırarak operasyonun kalıcılığını artırmalıdır.

  Vajinoplasti ameliyatlarında vajina ile anüs arasındaki bölge de onarılmalıdır. Perine dediğimiz bu bölgenin düzeltilmesine perineoplasti diyoruz. Bu ameliyat ile perinede bulunan fazla cilt kalıntıları ve doğumla alakalı izler giderilir. Kısacası cerrahi vajinal rejuvenasyon işleminde perineoplasti operasyonunu yaparak, hastanın sorunlu bölgesi hem içten hem de dıştan onarılmış olur.

  Eğer hastada sistosel yani idrar sarkması sorunu varsa vajina daraltma operasyonu ile bu sorunda giderilir. Yani uzman doktor vajinanın ön ve arka duvarını düzelterek en mükemmel şekilde daraltma sağlamalıdır. Şimdi de aşağıdaki ara başlıkta vajinoplasti operasyonu kapsamında lazerle vajina sıkılaştırmadan bahsedelim.

  Vajina estetiği

  Lazerle Vajina Daraltma Nasıl Yapılır?

  Son yıllarda çok fazla şekilde tercih edilen lazerle vajinanın sıkılaştırılması işleminde uzman doktor herhangi bir kesi veya dikiş uygulamaz. Lazerle vajina daraltma işlemi ağrısız ve acısız olup anestezi gerektirmez. Ayrıca lazerle vajinanın sıkılaştırılması işleminin riskleri son derece azdır. Uzman doktor prob yardımıyla vajina içine lazer ışınlarını uygular. Vajinanın yaklaşık 3mm derinliğine kadar olan bağ dokuları lazer ışınları vasıtasıyla ısıtılır yani aktive edilir. Yani dokularda bulunan kollajen ve fibroblastlar aktive edilerek bölge güçlendirilir. Hastanın ihtiyacı ve uzman doktorun kullandığı cihaza bağlı olarak 7-8 hafta aralıklarla toplam 3 veya 4 seans tedavi gerekebilir. Hastaya uygulanan bu tedavi ile hem hastada hem de partnerinde cinsel uyarılma ve cinsel hazzı artırmak mümkün olmaktadır. Ayrıca hastanın idrar kaçırma sorunu varsa lazerli vajinal rejuvenasyon sayesinde bu sorun tedavi edilmektedir. Unutmamanız gereken husus ise lazer ile vajinanın sıkılaştırılması vajina daraltma ameliyatları kadar kalıcı olmamaktadır. Fakat uzman doktor lazer ile etkili sonuçlar elde edebilmek için en uygun hastaları seçerse hasta memnuniyeti sağlanacaktır.

  Vajina Daraltma Operasyonuna Gelirken Neler Yapmam Gerekir?

  Vajinoplasti ameliyatından bir gün önce genital bölge tıraşının iyi şekilde yapılması gerekir. Operasyon lokal anestezi ile yapılacaksa hasta tok gelmelidir. Fakat hastaya genel anestezi yapılacaksa, minimum 6 saatlik aç karınla ameliyata gelmek önemlidir. Hasta psikolojik olarak rahat hissetmek için hastaneye gelmeden önce ılık bir duş alabilir. Ameliyata gelirken hastanın rahat bir eşofman, pantolon veya etek giymesi iyi olacaktır.

  Vajina estetiği ameliyatı

  Vajina Daraltma Operasyonuna Gelirken Neler Yapmam Gerekir?

  ·         Öncelikle uzman doktorun size önerdiği pansumanı düzenli şekilde yapmalısınız.

  ·         Ayrıca doktorun size reçete ettiği ağrı kesici ve antibiyotik gibi ilaçları düzenli kullanmalısınız.

  ·         Özellikle kişisel hijyen ve tuvalet temizliğine dikkat etmeniz gerekir.

  ·         Operasyondan sonra birkaç hafta kabız kalmamaya çalışın. Zaten doktorunuz size kabızlık önleyici ilaçlar reçete edip, lifli besinleri önerecektir. Yaralarınızın iyileşmesi için protein, vitamin ve mineral değerleri yüksek gıdalarla beslenmelisiniz.

  ·         Vajina daraltma ameliyatından sonra 6 hafta boyunca cinsel ilişki yasağı vardır.

  ·         Yaralarınızın iyileşme sürecini hızlandırmak için soğuk uygulama yapmalısınız. Böylece şişlik, ağrı, kanama gibi şikâyetler en aza inecektir.

  ·         Operasyondan 10 gün sonra Kegel egzersizleri uygulaması uzun vadede fayda sağlayacaktır.

  ·         Ameliyattan sonra bir ay boyunca havuza ya da denize girmemelisiniz.

  Vajinoplasti Ameliyatı Sırasında ve Sonrasında Ağrı Olur Mu?

  Yapılan uyuşturucu ilaçlar sayesinde ameliyatla vajinanın sıkılaştırılması sırasında ve sonrasında hiçbir ağrı hissetmezsiniz. Operasyondan bir gün sonra başlayan ve birkaç gün süren hafif sızılar ise doktorun vereceği ağrı kesiciler sayesinde yok edilir. Ayrıca ilk günler makad çevresinde baskı şeklinde ağrılar hissetmeniz normaldir. Operasyondan birkaç gün sonra iş hayatınıza ve sosyal yaşantınıza dönebilirsiniz. Kısacası vajina daraltma ameliyatı sonrası doktorun verdiği basit ağrı kesiciler günlük rutininiz için yeterli olacaktır. Bu arada vajinoplasti operasyonundan sonra birkaç gün sızıntı şekilden kanamalarınızın olması normaldir. Zaten bu kanamalar sizi rahatsız etmeyecek seviyededir. Uzman doktor vajinoplasti sonrası buz kompresyonu yapmanızı önerecektir. Böylece kanama, ödem, sızlama gibi şikâyetleriniz azalacaktır.
  4-1

  Vajinoplasti Ameliyatı Sırasında Kızlık Zarı Dikimi Yapılabilir Mi?

  Ameliyatla vajinanın sıkılaştırılması operasyonu sırasında kızlık zarı onarımı yapılabilir. Bu arada vajinoplasti sırasında labioplasti operasyonu yapmak da mümkündür. Labioplasti genital bölgede iç dudak estetiğidir. Hatta iç dudak estetiğiyle birlikte klitoris üzerindeki kırışıklıklar düzeltilebilmektedir. Kısacası uzman doktor bu estetik operasyonlarıyla birlikte hastanın hem içten hem de dıştan fonksiyonel ve güzel bir görünüm elde etmesini sağlar. Vajina daraltma operasyonu ile birlikte epizyo skarları estetik olarak düzeltilebilir. Epizyo skarları doğuma bağlı kötü yara iyileşmesinden oluşan izlerdir. Bu izleri cerrahi vajinal rejuvenasyon işlemi sırasında yok etmek mümkündür. Bu arada bazı kadınlar doğum yapmamış olsa da vajina çıkışı ile makad arasında cilt fazlalıkları olabilmektedir. Uzman doktor perine estetiği ile bu bölgeye estetik görünüm kazandırabilir. Bunu da vajinoplasti ameliyatı yaparken uygulayabilir.

  Levator Dikişi Nedir?

  Uzman doktor bazı durumlarda vajinanın iç bölgesinde derinde yer alan levator kasına dikiş atarak daha sağlam bir yapı oluşturmaktadır. Bu uygulama hastanın barsağının son kısmının dışarı sarkması sorunlarında tercih edilir. Yani barsağının son kısmının dışarı sarkması(rektosel problemi) olmayan hastalara bu dikiş yapılmaz. Çünkü rektosel problemi olmadan levator dikişi yapmak cinsel ilişkide ağrı ve zorlanma gibi sorunlara neden olabilir. Peki, vajinoplasti ameliyatında dışarıdan dikiş gözükür mü? Vajina daraltma ameliyatında doktor vajinal dokuyu kat kat dikmektedir. İçerideki dikişler görülmeyecektir. Dışarıda ise 4 veya 5 adet küçük estetik dikişler görülür ve 3-6 haftada eriyip yok olurlar. Dikişlerin iyileşmesi sürecinde pansumanı düzenli yapmak önemlidir. Bahsettiğimiz gibi dikişler kendiliğinden yok olduğu için aldırmaya gerek yoktur. Ayrıca vajinoplasti ameliyatından sonra dikiş izi kalmayacaktır. Vajina bölgesi yapısı nedeniyle hızlı iyileşen bir bölgedir.

  Vajinoplasti Tekrar Yapılabilir Mi?

  Bir kişiye birden çok vajinoplasti yapılabilir. Burada dikkat etmeniz gereken husus cerrahi vajinal rejuvenasyon işleminizin profesyonel bir jinekolog tarafından yapılmasıdır. Yoksa istemediğiniz sonuçlarla karşılaşmanız mümkündür. Eğer vajina yeterince daraltılmazsa seksüel şikâyetler devam edecektir. Ayrıca vajinanın fazla daraltılması cinsel ilişki sırasında ağrı sorunlarına neden olacaktır. Revizyona gerek kalmadan vajina daraltma ameliyatı olmak için Yaman Cerrahi Tıp Merkezine başvurabilirsiniz. Özellikle son zamanlarda bazı kişilerin başka sağlık kuruluşlarında yaptırdığı vajinoplasti ameliyatından memnun olmadığını görmekteyiz. Hastanemize revizyon ameliyatı için başvuran kişiler olmaktadır. Bu konuda doğru bir sağlık kuruluşunun ve profesyonel bir doktorun önemini tekrar vurgulamak istiyoruz. Vajina daraltma ameliyatı için Yaman Cerrahi Tıp Merkezi doğru bir seçim olacaktır.
  Vajina estetiği fiyatları

  Vajina Estetiği Fiyatları Ne Kadar?

   

  Belirtmek isteriz ki vajina estetiği fiyatları kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Vajinoplasti ameliyatını yaptırmadan önce iyi bir araştırma yapmalısınız. Tercih edeceğiniz uzman doktorun profesyonel olup, bu konuda bilimsel yayınlara sahip olması önemlidir. Ayrıca uzman doktorun bu alanda yaptığı ameliyatların sayısı dikkat etmeniz gereken bir husustur. Operasyon öncesi cerrahla kuracağınız iletişimin kalitesi ve oluşacak güven son derece önemli bir detaydır.

   

  Genital estetiği yapacak uzman doktorun web sitesini incelemenizi tavsiye ederiz. Web sitesindeki tüm bilgiler ve hasta memnuniyetleri size yol gösterici olacaktır. Bunlara ek olarak sosyal medya yorumları, dergi veya makalelerde çıkan yazılar size referans olabilir.

  Vajinoplasti ameliyatı ne kadar sürer?

  Yaman Cerrahi Tıp Merkezinde Op. Dr. Sevtap Alkan vajinoplasti ameliyatını ortalama 30 veya 40 dakikada yapmaktadır. Eğer kombin ameliyat yapılacaksa ortalama 2 saat sürmektedir. Op. Dr. Sevtap Alkan kombin ameliyatı yani vajinoplasti, labioplasti, hudoplasti cerrahi işlemlerini tek bir seansta art arda yapmaktadır.


  Vajina daraltma ameliyatı normal doğuma engel mi?

  Vajina daraltma ameliyatı olan bir kişi rahatlıkla normal doğum yapabilir. Fakat bu kişi normal doğumu yaptıktan sonra yeniden vajina genişleyecektir. Bu nedenle vajinoplasti uygulanmış hastalara sezaryen önerilir. Ya da kişi tüm doğumlarını tamamladıktan sonra vajinoplasti operasyonunu tercih etmesi daha uygundur.


  Adet dönemlerinde vajinoplasti yapılabilir mi?

  Hijyenik koşullardan dolayı ve hastanın kendisini rahat hissetmesi için adetsiz bir dönemde ameliyatla vajinanın sıkılaştırılması daha uygundur. Hastanın ameliyat randevusunun olduğu tarihte regl olma şüphesi varsa hastaneye bunu bildirmesi durumunda regli geciktirmek için ilaç verilecektir.


  Vajinoplasti Sonrası Ne Zaman Duş Alabilirim?

  Cerrahi vajinal rejuvenasyon işleminden 3 gün sonra ilk duş ayakta, kısa süreli ve ılık suyla yapılmalıdır.


  Vajina daraltma ameliyatı sonrası ne zaman seyahat yapabilirim?

  Vajinoplasti ameliyatından bir gün sonra uçakla ya da arabayla seyahat edebilirsiniz. Başka ülkeden veya şehirden geliyorsanız, Yaman Cerrahi Tıp Merkezi konaklama ve ulaşım konusunda size rehberlik edecektir.

  Hizmetlerimiz

  Genital2
  Vajina Estetiği Nedir?

  Vajinal estetik operasyonlarında genelde estetik olarak değil, işlevsel olarak bir yenileme sağlamak hedefleniyor.

  Kadin4
  Labioplasti Nedir?

  Labioplasti son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan estetik işlemlerin başında geliyor. Önceleri bu işlemi sadece ünlü kişiler yaptırıyordu.

  Miyom
  Miyom Nedir?

  Miyom ameliyatları kitlenin büyüklüğüne ve tercih edilen ameliyat yöntemine göre değişik sürelerde gerçekleşmektedir.

  Kadin1
  Genital Estetik

  Genital estetik operasyonları görece kısa sürer. Başka bir deyişle bu estetik işlemler 1 veya 2 saat sürmektedir.

  Ebr_zdmr@ebr_zdmr
  Read More
  Sizi çok seviyorum sevtap hocam. Kızımın doğumunda yanımda siz vardınız hiç değişmemişsiniz. Sizi görmek çok güzel
  Safiye Saydemir@safiye_saydemir
  Read More
  Sevtap hocam kızımın doktoru Allah razı olsun sizden sizin sayenizde çok iyi şimdi 13 yaşında
  Elçin Berrin@elcin_berrin
  Read More
  Sevtap hocam can doktorum gerçekten hekim gerçekten çok başarılı hocam
  Previous
  Next
  Op. Dr. Sevtap alkan​

  Op. Dr. Sevtap ALKAN​

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

  Kadin4

  Labioplasti Nedir?

  Labioplasti son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan estetik işlemlerin başında geliyor. Önceleri bu işlemi sadece ünlü kişiler yaptırıyordu.

  Devamı »
  Miyom

  Miyom Nedir?

  Miyom ameliyatları kitlenin büyüklüğüne ve tercih edilen ameliyat yöntemine göre değişik sürelerde gerçekleşmektedir.

  Devamı »
  Kadin1

  Genital Estetik

  Genital estetik operasyonları görece kısa sürer. Başka bir deyişle bu estetik işlemler 1 veya 2 saat sürmektedir.

  Devamı »